Ομαδοσυνεργατική
![omada](https://synchrono.gr/wp-content/uploads/2020/11/omada.jpg)
Όλοι σχεδόν οι ερευνητές και παιδαγωγοί συμφωνούν ως προς τα ευεργετικά οφέλη που έχει η λειτουργία της ομάδας στην εκπαιδευτική πραγματικότητα και μεθοδολογία.
Στο φροντιστήριό μας δίνουμε προτεραιότητα στη συντονισμένη ισχύ ενός αλληλεπιδραστικού συνόλου που αποδεικνύεται ο ισχυρότερος αγωγός μόρφωσης. Η λειτουργικότητα ενός άριστα συγκροτημένου ολιγομελούς τμήματος αναγνωρίζεται ως το ακλόνητο πλεονέκτημα που δεν μπορεί να προσφέρει καμια άλλη εκπαιδευτική λύση. Ο μαθητής δεν αποκομίζει γνώσεις αποκλειστικά από τον εκπαιδευτικό αλλά και από τους συμμαθητές του.
![omada](https://synchrono.gr/wp-content/uploads/2020/11/omada.jpg)
Το να βρεθούμε μαζί είναι μια αρχή,
το να παραμείνουμε μαζί είναι μια πρόοδος
και το να δoυλέψουμε μαζί, σαν ομάδα, είναι επιτυχία.
Με αυτή τη μέθοδο:
- δημιουργείται σχέση εμπιστοσύνης μαθητών – καθηγητών
- επιτυγχάνεται ποιοτικότερη μαθησιακή διαδικασία
- αναπτύσσεται κριτική σκέψη και συνθετική ικανότητα
- ενισχύεται η άμιλλα
- μειώνεται το άγχος και ο φόβος της αποτυχίας
- μεγιστοποιείται η αποτελεσματικότητα της διδασκαλίας